Vjerojatno najtiši i najbolje očuvan otok u Elafitima, Šipan je mjesto za opuštanje i prikupljanje snage za nove životne izazove
Kao najveći među Elafitima, otok Šipan se nalazi otprilike sat vremena plovidbe od Dubrovnika. Za romantiku kojom ovaj dio Jadrana odiše je zaslužna i činjenica kako je Šipan otok koji je možda najmanje promijenjen u Dalmaciji u zadnjih dvadeset godina. Poneko novo zdanje i – to je to.
Šipan je otok maslina, ljetnikovaca i crkvica
Šipan je otok na kojem se nalaze 42 stara ljetnikovca, 34 crkve i crkvice te mnogobrojne kapelice, a svakako prošetajte do Kneževe palače koja se nalazi malo poviše Šipanske luke, obiđite ljetnikovce obitelji Sorkočević i Katina te župnu crkvu Stjepana Prvomučenika.
Šipan je u Guinnessovu je knjigu upisan zbog najvećeg broja maslina po četvornome metru, koje su posljedica tradicije, ali i činjenice da na otoku postoje izvori pitke vode i bogato tlo.
Šipanska luka
Otok Šipan je u povijesti zbog toga korišten kao ‘rezervno’ polje Dubrovačke Republike, a plodna ravnica koja se prostire po sredini otoka danas je samo spoj dvaju glavnih mjesta na otoku, Suđurađa i Šipanske Luke, dok je većina oranica zarasla.
Uplovljenje u Šipansku luku u suton poseban je doživljaj pri čemu se gotovo svakom putniku javi želja da kupi neku staru kamenu vilu ili ljetnikovac i skrasi se u ovom rajskom kutku naše planete.
Naime, Šipanska luka (42° 43.8′ N, 17°52′ E) je bila omiljeno mjesto odmora dubrovačkih gospara, a do danas je, kako na sreću mještana, tako i sezonskih posjetitelja, ostala pošteđena masovnog turizma.
Kao jedina prava nautičarima vidljiva promjena, nad Šipanskom Lukom dominira novoizgrađeni kompleks u koji je navodno uloženo trideset i pet milijuna eura, dok se na otoku obnavljaju vile negdašnje dubrovačke gospode.
Restorani na Šipanu
Osim mira i tišine, gastronomska ponuda u restoranima također je jedan od razloga zašto otok Šipan postaje sve posjećenija nautička destinacija.
Naime, restoran Kod Marka koji se nalazi u SW dijelu uvale Šipanske luke jedan je od najboljih na Jadranu. Imaju nekoliko bova ispred restorana, jako mali broj stolova i unaprijed određeni riblji meni, a na vama je samo da se prepustite vrsnim receptima i intimnom morskom ambijentu. Izvrsna alternativa je konoba Tauris, koja se nalazi u srcu mjesta, a čiji je morski meni vrijedan svake preporuke!
U uvali se možete vezati uz kamenu rivu koja se nalazi na istočnoj obali gdje je nautičarima na raspolaganju desetak vezova, a s obzirom da je uporište muringa daleko od rive prilikom uplovljavanja pripazite na propelu kako se ne bi zapetljala o konop (muring).
Na SW dijelu Šipanske luke se nalazi dvadesetak metara dug pristan ispod kojeg je dubina 2,5 m tako da se i tu može bočno vezati jedna jedrilica.
Sidriti se može po cijeloj luci, ali treba ostaviti dovoljno manevarskog prostora za putnički brod koji se vezuje za unutrašnju stranu mola. Za juga se u cijeloj uvali osjećaju jaki udari vjetra, ali ne stvaraju probleme brodovima, već je daleko najopasnija tramontana koja zapuše nakon ljetnih nevera.
Za vrijeme anticiklone, noću se u uvali javlja lokalni termički vjetar ‘stončica’ koji može zapuhati i snagom neverina – dolazi iz pravca Stona na Pelješcu (NW), a razlog te pojave sami možete spoznati ako obratite pozornost na masivnost i nadmorske visine tog nautički, ali i gastronomski primamljivog poluotoka.
U maloj laguni svijetlih boja koju s jedne strane zatvaraju sjeverne obale otoka Šipana, a s druge otočić Mišnjak usidri se tek pokoji brod, kao i u intimnim uvalicama koje su se smjestile sa sjeveroistočne strane otoka Jakljana.
U potonjim, borovi doslovno ljube more, a boje se prelijevaju od tamnozeleno do kobaltnoplave i za koju god uvalu se odlučite na potezu od otočića Crkvine do najsigurnije uvale Veli Jakljan zasigurno ćete uživati u intimi i ambijentu po kojem su Elafitski otoci poznati.
Ako se ne očekuje jugo, noć možete provesti na impresivnom mjestu, u visokim stijenama omeđenom prolazu između otoka Šipana i susjednog Jakljana.
Pripazite na podvodnu hrid, bacite sidro i vežite dva krmena konopa za hridi i budite uvjereni da slično mjesto nećete tako lako opet pronaći. Kad dobro usidrite brod opustite se uz čašicu rashlađenog pića i jedan od ljepših prizora zalaska sunca.
Izlet do Suđurađa
Ako se odlučite za izlet do mjesta Suđurađ svakako obiđite jednu od najljepših vila dubrovačkog područja – staru palaču Skočibuha, pa prošetajte mediteranskim vrtom, obiđite dvije kule koje su služile za obranu od gusara, mlinicu, ali i jedini sačuvani primjer drvenog balkona iz tog renesansnog razdoblja.
Restoran Bowa
U blizini Suđurađa nalazi se i restoran Bowa. U malenoj uvali s prekasnom plažom i tirkiznim morem čeka vas gastronomska fantazija koju je najbolje opisati kao ‘fine dining u džungli’.
Otok Šipan, Šipanska luka i Suđurađ plove svojim meditativnim svemirom, a magični arhipelag Elafitskih otoka osvaja svakog nautičara koji ih posjeti.