Špilje hrvatskog Jadrana: Od Modre špilje do Plave grote



5 min

Upoznajte špilje hrvatskog Jadrana. Modra i Medvidina špilja na Biševu, Odisejeva špilja na Mljetu, Plava Grota na Cresu nezaobilazne su turističke atrakcije

Zahvaljujući geomorfologiji obale, među raznolikim prirodnim oblicima, po kojima je Hrvatska svjetski poznata, nalaze se i špilje na površini mora, lako dostupne posjetiteljima. Danas nautičari rado posjećuju atraktivne ‘dvorane’, a ako pogledate gužvu pred Modrom špiljom na Biševu, jasno vam je da su ovi prirodni biseri nezaobilazan dio naše šire turističke ponude.

Špilje hrvatskog Jadrana Špilja Golubinka

Osim posjetitelja, ne smijemo zanemariti ni lokalno stanovništvo koje je nekada nastanjivalo špilje, kao i na cijelom Sredozemlju u njima je često stanovala morska medvjedica, koju Višani s pravom zovu ‘morski čovik’, danas gotovo izumrla vrsta koju vrlo rijetko možemo vidjeti u Jadranu. Osim najpoznatijih lokacija, na popisu turistički preporučenih odredišta nalaze se neke manje poznate i vrlo zanimljive lokacije, a mi vam rado donosimo ovaj pregled kao inspiraciju za crtanje vaše plovidbene rute.

Špilje otoka Biševa

Modra špilja

Vjerojatno najpoznatija špilja na hrvatskom Jadranu, obojena plavim svjetlom kojim boji kristalno čisto more dok stijene imaju srebrnkast sjaj, mami tisuće posjetitelja svake godine. Nalazi se na otoku Biševu, u uvalici Balun, južno od uvale Mezoporat, u kojoj su postavljene bove za privez brodova, odakle vas tradicionalnim brodicama uz plaćanje ulaznice uvode u svijet morske medvjedice. Atmosfera u špilji ostavlja bez daha, uz napomenu kako je treba posjetiti između 11 i 14 sati, kada je kut sunca takav da je svjetlost u njoj zaista magična.

Špilje hrvatskog Jadrana - Modra špilja Biševo
Modra špilja na Biševu

Medvidina špilja

Otok Biševo skriva čak sedam špilja, a druga najpoznatija je Medvidina, koja se nalazi na njegovoj istočnoj obali, samo milju plovidbe južnije od Modre špilje. Zakošeni procjep u stijenama otkrit će vam ulaz, a otkrivanje njezina kraja spada u prvoklasne jadranske avanture. Nakon uplovljavanja u relativno široku dvoranu na ulazu, do kraja špilje vodi tunel, prikladan samo za malenu pomoćnu brodicu (plivanje kroz tunel je poseban doživljaj), za prolazak kojeg će vam trebati i svjetiljka, a dolaskom na kraj naići ćete na malo žalo na kojem se nekada odmarala sredozemna medvjedica, po čemu je špilja i dobila ime.

Zelena špilja, otok Ravnik

Kao neizostavan dio ‘trilogije viških špilja’, Zelena špilja na otoku Ravniku smještena je jugoistočno od otoka Visa. Sasvim otvorena na jug i pučinu, s dva velika ulaza, ona je najmanje skrivena, a ljudski otvorena rupa na svodu veće prostorije boji je zelenim nijansama, po čemu je dobila ime. Osim posjeta špilji, skokovi s obližnjih litica, pa čak i smjerovi za slobodno penjanje iz mora, zanimljiv su dodatak za adrenalinski orijentirane posjetitelje.

Špilje hrvatskog Jadrana Medvidina špilja
Medvidina špilja na Biševu

Špilja Medjedina, otok Lastovo

Za ovu špilju ne zna puno nautičara, a nalazi se s južne strane otoka Lastova, pola milje od uvale Mrca i milju i pol od najpoznatijeg otočnog sidrišta Skrivena luka. Kao što njeno ime sugerira, i ona je bila stanište sredozemne medvjedice. Kada planirate noćenje u Skrivenoj luci najbolje je da slijedeće jutro provedete u istraživanju ove spilje, po mirnom moru, ako imate dovoljno veliku pomoćnu brodicu dobra je ideja i da se samo s njom ‘zaletite u speleologiju’. Za više informacija najbolje je pitati lokalno stanovništvo, a posjetom istoj osvojit ćete vrijedan nautički ‘trofej’ kakvim se mogu pohvaliti samo rijetki skiperi.

Vela spila, otok Korčula

Ovo je jedina špilja do koje ne možete doći brodom, a nalazi se u neposrednoj blizini Vele Luke na otoku Korčuli. Arheološki nalazi koji se i dalje izučavaju upućuju na to da je služila kao ljudsko boravište od gornjega paleolitika sve do brončanoga doba. Svjedočeći o najmanje 20.000 godina kontinuiranog života, zahvaljujući postavljenim oznakama imate uvid u navike i način života prapovijesnih stanovnika koji su u njoj obitavali. U centru za kulturu u Veloj Luci nalaze se izloženi artefakti iz špilje koji će kao lijep vremeplov razveseliti ljubitelje povijesti naše civilizacije. Ako se odlučite za posjet ovoj špilji, u svakom slučaju ćete uživati u pogledu na velolučki zaljev koji se pruža s lokaliteta.

Špilje hrvatskog Jadrana Vela spila
Vela spila poviše Vele Luke na Korčuli je i bogato arheološko nalazište

Odisejeva špilja, otok Mljet

Prema legendi, kada se Odisej na povratku kući – opako naljutivši Posejdona – našao na valovima juga koje ga je svojom snagom dovelo na južnu stranu Mljeta, na tom rajskom otoku nalazi gostoprimstvo u pećini nimfe Kalipso, gdje zapravo kao sužanj boravi punih sedam godina.

Odisej je na kraju odlučio odbaciti vječnu mladost i besmrtnost što mu ih je nudila Kalipso, ako ostane i uzme ju za ženu, a ostalo je legenda. Špilja se nalazi nasuprot hridi Ogiran na južnoj obali Mljeta, a prolaskom kroz tunel duljine 20-ak metara, plivajući ili brodićem, naći ćete se u ovoj lijepoj špilji koja ima urušen svod te je otvorena i prema kopnu. I ovdje je po predanju boravila medvjedica.

špilje hrvatskog jadrana
Špilja Golubinka na Dugom otoku

Špilja Golubinka, Dugi otok

Na južnim obalama Dugog otoka smjestila se špilja Golubinka, zapadno od uvale Brbinjšćica, u kojoj je za mirna vremena najbolje usidriti brod. Karakterizira je dug ulaz, kroz koji se može proći plivajući ili vrlo uskim plovilom poput kajaka, ali je preporuka da se do dna špilje uputite plivajući, opremljeni maskom za ronjenje. Zahvaljujući prirodnom svjetlu koje dolazi kroz otvoren strop u njezinu krajnjem dijelu, očekuje vas bogatstvo podvodne faune u naizgled krševitom tunelu koji se otvara u lijepu dvoranicu na svom kraju.

Špilja Plava Grota, otok Cres

Na južnoj obali otoka Cresa, ispod mjesta Lubenice, u uvali Žanja, smjestila se špilja Plava Grota. U nju možete ući samo plivajući, a kao nagrada za uložen trud ući ćete u veliku okruglu dvoranu koja se boji plavim tonovima u popodnevnim satima kada je sunce na zapadu. Uz mrvicu entuzijazma, ako podronite njen drugi ulaz, naći ćete se na šljunčanoj plaži uvale Žanja.

Fotografije Ivo Pervan, Boris Kačan, Mario Romulić & Zadar Archipelago /M. Longin 

Share this article:


Besplatni Newsletter

Pretplatite se za ekskluzivni sadržaj, vijesti i posebne ponude

Besplatni Newsletter

Pretplatite se za ekskluzivni sadržaj, vijesti i posebne ponude
yachts.croatia
Let us open your eyes to Croatia!
Follow #YachtsCroatiaMagazine, find the magazine on the nearest newsstand & read us on the link above
yachts.croatia
Let us open your eyes to Croatia!
Follow #YachtsCroatiaMagazine, find the magazine on the nearest newsstand & read us on the link above