Geopark Biokovo: Poezija krša i vode



4 min

Doživite iskustvo potpunog opuštanja u zagrljaju prirode Dalmatinske zagore. Crveno i Modro jezero, Skywalk Biokovo i Botanički vrt Kotišina samo su neka od mjesta koja će vas odvesti u bajkovitu avanturu

Hrvatska je ove godine postala bogatija za još jedan UNESCO-ov Geopark – Geopark Biokovo-Imotska jezera. Ovo jedinstveno područje, smješteno u srcu Dalmatinske zagore, odlikuje se izuzetnom geološkom, biološkom i kulturnom raznolikošću. Obuhvaća područje Parka prirode Biokovo i prostor Imotske krajine koji zajedno čine geološki, geomorfološki i krajobrazno jedinstven prostor dinarskog krša.

Vrh Sveti Ilija Geopark Biokovo
Vrh Sveti Ilija samo je djelić čarobnog mozaika Dalmatinske zagore

Geološko blago dinarskog krša

Geopark Biokovo-Imotska jezera predstavlja primjer geološke raznolikosti i bogatstva dinarskog krša. Na području Geoparka nalaze se brojni krški fenomeni poput vrtača, ponikava, špilja i jama.

Posebno se ističe planina Biokovo sa svojim najvišim vrhom Sveti Jure (1762 m), koji dominira krajobrazom i nudi spektakularne poglede. Biokovo je Park prirode još od 1981. godine, a poznat je po svojoj geomorfološkoj raznolikosti, koja uključuje niz prirodnih ljepota kao što su škrape, kamenice, špilje i duboke jame, od kojih su najpoznatije Amfora, Mokre noge i Njemica, najdublja jama na Biokovu s dubinom od 863 metra.

Bogatstvo flore i faune

Biljni svijet ovog područja obiluje raznolikošću zbog specifične kombinacije mediteranskih, borealnih i srednjoeuropskih flornih elemenata. Iako na prvi pogled izgleda surovo i golo, Biokovo skriva pravo bogatstvo života, uključujući rijetke i ugrožene vrste.

Ovdje raste više od 1500 biljnih vrsta, uključujući brojne endeme poput biokovskog zvonca i biokovske zečine. I fauna Biokova jednako je fascinantna. Na planini obitavaju brojne životinjske vrste, od kojih su mnoge rijetke i zaštićene. Posebno su impresivni mufloni i divokoze, koje su uspješno ponovno naseljene 1964. godine.

U špiljama Biokova pronađeno je više od 180 vrsta podzemnih životinja, od kojih su mnoge endemične. Također, na ovom području živi i oko 400 vrsta leptira, pa predstavlja jedno od najbogatijih entomoloških staništa u Hrvatskoj.

Krška čuda Imotske krajine

Imotska krajina, s druge strane, također ima svoje prirodne dragulje. Plodno Imotsko polje, kroz koje protječe rijeka Vrljika, jedinstvena je pojava u svijetu krša. Ova rijeka, koju lokalno stanovništvo naziva ‘hraniteljicom života’, važna je za poljoprivredu regije.

Osim toga, Crveno jezero, poznato po endemskoj ribi imotskoj gaovici, sa svojim hidromorfološkim karakteristikama, unikatno je po boji i postanku, a njegova crvenkasta stijena stvara zastrašujući, ali impresivan prizor.

Modro jezero, s druge strane, plijeni pažnju svojom promjenjivom bojom vode koja ovisi o godišnjem dobu i količini vode. Oba jezera su neizostavni dijelovi Geoparka i često su destinacija brojnih posjetitelja koji dolaze uživati u prirodnim ljepotama.

Crveno jezero Geopark Biokovo
Crveno i Modro jezero, smješteni u Imotskoj krajini, pravi su prirodni dragulji i svjetski fenomeni

Modro jezero Geopark Biokovo

Skywalk i Botanički vrt Kotišina

Jedna od novijih atrakcija u Geoparku je Skywalk, spektakularni vidikovac u obliku potkove, smješten na rubu litice iznad ponora, na nadmorskoj visini od 1228 metara. Ova moderna turistička atrakcija omogućava posjetiteljima da ‘hodaju među oblacima’ i uživaju u nevjerojatnom pogledu na Makarsku rivijeru i dalmatinske otoke.

Skywalk Biokovo

Na primorskim obroncima Biokova smjestio se i Botanički vrt Kotišina, koji je utemeljio fra Jure Radić. Ovaj vrt nije klasični botanički vrt, već ograđeni dio prirode koji zadržava prirodne oblike vegetacije sa samorodnom florom. Na maloj površini od 16,5 hektara nalazi se raznolika flora koja obuhvaća tipično mediteranske do planinske biljne vrste, a vrt služi kao prostor za istraživanje, očuvanje i popularizaciju biljnog svijeta Biokova.

Svjetski prirodni fenomen

Geopark Biokovo-Imotska jezera nije samo prostor iznimne prirodne i kulturne vrijednosti, već i primjer kako se kroz zajedničku inicijativu može iskoristiti potencijal prirodnih resursa na dobrobit lokalne zajednice.

Njegova geološka raznolikost, bogatstvo biljnog i životinjskog svijeta te spektakularni pejzaži čine ga nezaobilaznom destinacijom za ljubitelje prirode i kulture.

Kao treći UNESCO-ov Geopark u Hrvatskoj, Biokovo-Imotska jezera dodatno doprinosi prepoznatljivosti Hrvatske na globalnoj karti prirodne baštine, istodobno čuvajući i valorizirajući ovaj izuzetni krajolik za buduće generacije.

Tekst Ida Vickota

Fotografije Biokovo Nature Park, Ivo Pervan & HTZ / Ivo Biočina, Zoran Jelača, Julien Duval

Share this article:


Besplatni Newsletter

Pretplatite se za ekskluzivni sadržaj, vijesti i posebne ponude

Besplatni Newsletter

Pretplatite se za ekskluzivni sadržaj, vijesti i posebne ponude
yachts.croatia
Let us open your eyes to Croatia!
Follow #YachtsCroatiaMagazine, find the magazine on the nearest newsstand & read us on the link above
yachts.croatia
Let us open your eyes to Croatia!
Follow #YachtsCroatiaMagazine, find the magazine on the nearest newsstand & read us on the link above