Iako je Bol svjetski poznat po plaži Zlatni rat, to bračko mjesto posjetitelju će otkriti puno više, svoju specifičnu dušu kojom možete otploviti u prošlost, ili se sjajno zabaviti tijekom ljeta kada je Bol prepun kulturnih i zabavnih događanja
Postoje mjesta na koja se ‘navučemo’, koja nas učine ovisnima o svojem prostoru, o specifičnoj atmosferi, o svojim kantunima, stablima, žalima, posebnim stijenama na koje volimo sjesti i odmoriti se.
Bol na Braču ima najljepšu plažu
Bol na Braču jedno je od takvih. Bez obzira na to što ga je šljunčana plaža Zlatni rat učinila poznatim ljetovalištem i turističkom mekom, a divlja punta te plaže koju pomiču morske struje i vjetrovi lansirala na naslovnice svjetskih turističkih magazina, duša Bola prisutna je i na mnogim skrivenim mjestima, na manje poznatim malim plažama skrivenima tamarisima i agavama koje osobito vole nudisti, potom u kafićima na neobičnim mjestima, u borovim šumama.
No, ponajviše, duša Bola je u njegovim vjetrovima. Ljeti maestrali i tramuntane, zimi juga, olujni lebići i bure koje se spuštaju s Biokova. Oni koji se u njemu nisu pronašli, reći će da ga izbjegavaju jer tamo uvijek neki vrag puše. Tako i jest. Upravo vjetrovima Bol duguje i dio svoje turističke prepoznatljivosti jer je zbog jakog maestrala koji ljeti puše gotovo svakog dana Bol omiljena destinacija za surfere, te za ljubitelje kite surfinga i paraglidinga.
Geografski, Bol je mjesto otvorenog prostora. Raštrkan uz obalu, od dominikanskog samostana na istoku do plaže Zlatni rat na zapadu. Pred njim je plavet Hvarskog kanala, a leđa mu čuvaju brda Koštilo i najviši vrh svih jadranskih otoka, Vidova gora, visoka 778 metara. Među nautičarima slovi kao nesigurna luka iz koje je najbolje pobjeći ako su meteorolozi najavili nevrijeme.
Bol je mjesto neobično raznolikog ritma, turističkog komešanja, ali i mirnih kutaka od kojih svaki priča svoju priču. Recimo, Veli most uz koji pristaje prvi jutarnji katamaran iz Jelse je i mjesto uz koje se sidre brodovi, i mjesto gdje se ljeti tijekom dana susreću domaći kupači koji čekaju katamaran iz Splita, i mjesto na kojem se navečer okupljaju mladi i dijele prve poljupce i prve cigarete.
Nekoć, dok još turizam nije posve preuzeo život u Bolu, na Velom mostu pristajali su vapori i ribarski brodovi. Danas su ljeti usidreni mini kruzeri. Zimi, samo katamaran. Kao što vjetreni valovi zapljuskuju Bol u ritmu prilaženja i odlaženja, i kao što se more diže i spušta u plimama i osekama, tako se u Bolu i ljeto i zima razlikuju u intenzitetu i načinu života.
Ljetna događanja na Bolu
Zimi su mještani usmjereni na svoj obiteljski život, poljoprivredne poslove, uređivanje apartmana za ljeto, djeca su u školi… Ljeti je gotovo sve podređeno turizmu i potrebama i ponudi gostiju.
Bol je i specifično mjesto otočne kulture, s tri ljetna mjeseca puna kulturnih događanja. Od sredine lipnja do kraja rujna manifestacija ‘Bolsko lito’ u organizaciji Centra za kulturu općine Bol svake večeri donosi razne programe, klasične koncerte, otvaranja izložbi, promocije knjiga, zabavne koncerte, jazz koncerte, kazališne predstave za djecu i odrasle, ili ‘bolsku litnju noć’ koja okupi sve generacije uz domaću spizu i nastup domaćih muzičara. Uz to se održavaju i posebni tematski festivali grafita, klapa, umjetničkog filma, te Međunarodni brački ljetni karneval.
Bol je najstarije mjesto na obali Brač
Mjesto ima i bogato uređenu općinsku knjižnicu koja u svojem opusu ima 21.000 knjiga, uključujući i knjige na čak osam jezika. Bolska je knjižnica smještena u starom ljetnikovcu koji je primjer kasnogotičkog graditeljstva na otoku, kroz čije kamene bifore seže pogled prema bolskoj luci s jedne strane i otoku Hvaru s druge strane. Bol je mjesto samoće i mjesto dinamike, mjesto mira i mjesto u kojem nikada ne može biti dosadno, uz sva mala skrovita čuda prirode i sve mogućnosti susreta kroz organizirane događaje.
Fotografije Arhiva, Ivo Biočina/HTZ