Svemirski satovi: Šest ura za put na Mjesec
- February 10, 2021
Svemirski satovi poput Omega Speedmaster Professional upisani su u povijest urarstva. Tajanstvenost i mističnost Svemira i danas je dobra inspiracija za urarske kuće
LOUIS MOINET Mars
Jedinstvena kreacija radionice Louis Moinet posvećena je jednoj izvanrednoj svemirskoj avanturi: svaki od 12 primjeraka, u kućištu od ružičastog zlata, i dodatnih 60, u nehrđajućem čeliku, nosi na poziciji 3 sata djelić Marsova meteorita… Dakako, na podlozi koja prikazuje Marsovu površinu s njezinim legendarnim vulkanima.
Kolekcionari upućeni u astronomiju lako će prepoznati Olympus u sredini, Ascraeus između 1 i 2 sata, Pavonis između 4 i 5, te Arsiju između 5 i 6 sati. Marsov krajolik znalački je izveden u bronci, s pažljivo ugraviranim vulkanima. Na stražnjoj strani, na osnovi jednakoj brojčaniku u bakru je izveden koncentrični krater Clous de Paris. Kako bi izuzetnost ovog modela bila potpuna, neki su dijelovi izvedeni trodimenzionalno, što stvara zaista jedinstven dojam.
GREUBEL FORSEY GMT Sport
Model urarske radionice Greubel Forsey ima kućište od titanija, čime se GMT čvrsto pozicionira u sportsku selekciju zasebne kategorije. Osnovni kružni oblik kućišta modificiran je lukovima na uglovima, materijal je satiniran, a safirni kristal promjera 45 mm omogućuje savršen uvid u detalje posve novog mehanizma s nakošenim pokretačkim dijelom, koji uključuje Tourbillon 24 Secondes s prikazom vremena na trodimenzionalnom globusu.
Rotirajuća Zemlja prikazana sa sjevernog pola okrene se, u smjeru suprotnom kazaljkama, jednom u 24 sata. Okružena je prstenom od safirnog kristala spodjelom na 24 sata, pa omogućuje očitavanje lokalnog vremena na svim geografskim duljinama, uz informaciju o tome odgovara li vrijeme danu ili noći. Na poleđini kućišta vanjski i središnji prsten nose oznake za ljetno i zimsko vrijeme u 24 grada u važnijim naseljenijim vremenskim zonama.
ROLEX Cellini Moonphase
Prvi sat Rolex kolekcije Cellini koji dolazi s astronomskom funkcijom, Cellini Moonphase, prikazuje vrijeme na tradicionalan način i dolazi s ekskluzivnim prikazom Mjesečeva ciklusa. Cellini Moonphase ima 39 mm kućište u 18-karatnom zlatu Everose te brojčanik u bijeloj boji s plavim emajliranim diskom na 6 sati koji prikazuje puni i mladi Mjesec, prvi je prikazan apliciranim meteoritom, a drugi srebrnim prstenom. Mjesečeva se faza očitava putem indikatora postavljenog na 12 sati na podbrojčaniku, dok se puni i mladi Mjesec okreću kroz lunarni ciklus.
Cellini Moonphase također prikazuje datum oko opsega brojčanika, putem središnje kazaljke s polumjesecom na vrhu. Model pokreće samonavijajući mehanički mehanizam koji je proizveo Rolex, čiji je patentirani modul Mjesečevih mijena astronomski točan 122 godine. Ovaj izniman primjerak sata Rolex dolazi na smeđoj aligator kožnoj narukvici, jedinoj narukvici kolekcije Cellini koja dolazi s elegantnom preklopnom kopčom Crownclasp u 18-karatnom zlatu Everose.
Istražite čaroban svijet Rolex satova u butiku Mamić 1970 u centru Zagreba, u Ulici Frane Petrića 7.
HERMÈS Arceau L’heure de la lune
Arceau L’heure de la lune nudi jedinstven pogled na Zemljin prirodni satelit, uz simultani prikaz njegovih mijena na sjevernoj i južnoj polutki. Dva pokretna brojača okreću se na brojčaniku od meteorita, otkrivajući Mjesec od sedefa pokretan mehanizmom s potpisom Hermès, uloženim u kućište od bijeloga zlata ili platine.
Inkrustacije od meteorita na sedefastoj osnovi tvore svemir s Mjesečevim polutkama, što se sve stapa u tehničko i estetsko savršenstvo bez premca, nadasve lako za očitavanje. Ovo djelo visokog urarskog umijeća bit će dostupno u limitiranoj ediciji, opremljeno remenom od aligatorove kože u crnoj ili zelenoj boji.
GIRARD-PERREGAUX Bridges Cosmos
Modelom Cosmos urarska kuća Girard-Perregaux vibrira na zasebnoj valnoj duljini. Opremljen tourbillonom, kartom neba i pokazateljima svjetskog vremena, Cosmos se sastoji od mehaničkih dijelova u pomalo paradoksalnim kombinacijama, tako da otkiva dijelove noćnog neba i blista crnim svjetlom. Sati i minute očitavaju se na ekranu položenom na 12 sati, tourbillon se vrti pod velikim titanijskim mostom na 6 sati, na 3 sata globus pokazuje dan i noć, dok je prikaz neba pozicioniran na 9 sati.
Cijeli prizor vidljiv je kroz nijansiran safirni kristal, tako da se na dnevnom svjetlu ne vidi ništa, dok u mraku čestice svjetlucave hidrokeramike omogućuju promatranje slike za slikom noćnoga neba. Kućište ovog modela promjera 47 mm priča je za sebe: izrađeno je od titanija, s kupolasto oblikovanim staklom nadahnutim krovovima zvjezdarnica. Model pokreće posve novi kalibar GP09320 s ručnim navijanjem.
OMEGA Speedmaster Moonwatch Apollo 11
Omega Speedmaster Professional upisao se u povijest urarstva 21. srpnja 1969. godine, kad ga je Buzz Aldrin nosio pri silasku iz kapsule Eagle na Mjesečevu površinu. U tom trenutku, ovaj sat postao je prvi nošen na Zemljinu prirodnom satelitu, a danas njegov pionirski duh opstaje u imenu novog urarskog materijala 18K Moonshine Gold, Mjesečevo zlato. Riječ je o patentiranoj leguri za nijansu bljeđoj nego obično žuto zlato i otpornijoj na gubitak sjaja.
Od te su legure izvedene oznake brojeva na okviru stakla od crne keramike, dok je kućište modela Speedmaster Moonwatch Apollo 11 promjera 42 mm izrađeno od nehrđajućeg čelika. Brojčanik je podijeljen u dva dijela – središnji sivi i vanjski crni, na kojem su ispisane oznake za satove i minute. Na oznaci za 9 sati laserski je ugraviran lik Buzza Aldrina na Mjesecu, a na poleđini kućišta laserski je ugraviran otisak astronautove čizme u Mjesečevoj prašini.
Fotografije Omega, Girard-Perregaux, Rolex, Greubel Forsey, Louis Moinet and Hermès