Luksuzni boutique hotel, vinarija i restoran s Michelinovom zvjezdicom Boškinac na Pagu hedonistička je oaza koja etablira visoku i kreativnu otočku fine dining kuhinju
Već ranim jutrom cvrčci, stari pognuti borovi i odbačeni komadi kamenja u savršenoj eufoniji, gotovo u kanonu žamore i tek poneka ovca slučajno zableji ne bi li razbila ritam dokolice. U cijelom spektru zvukova ističe se mir. Boškinac je mjesto za odmor. Mjesto koje slavi prirodu, otok Pag, njegove goleti i sol na koži ribara. Sol koja grize sve redom, a besprijekorno ljubi debeli i sočni filet ribe. Ponekad kao da se osjeti i u vinu, pa suši grlo i zove na još.
Boškinac 2016. nagovještava novu kulinarsku eru
Ako pogledamo dalje niz cestu, tamo ka Staroj Novalji, netko u bijeloj kuharskoj pregači čuči i bere divlji komorač. Kunjile, divlji otočki zečevi, slasne štetočine, pretrčavaju iz maslinika do vinograda. Zatvorit ćemo škure i spustiti se u restoran. Ne samo Matija, svi su već tu. Bez riječi svatko radi svoj dio posla, noževi tapkaju, pjenjače grebu, škampi se penju po kašeti.
Gastronomska priča Boškinca počinje 2003. godine kada Boris Šuljić otvara restoran. Izrazito ambiciozan start s chefom Stéphanom Macchijem i njegovom desnom rukom, Dinom Galvagnom, u tren je zaokupio pažnju hedonista. No, recimo da tek dolaskom mladog Matije Bregeša 2016. godine, Boškinac nagovještava novu kulinarsku eru.
Završetkom te prve paške sezone, Matija kreće sa stažiranjima u visoko renomiranim europskim restoranima. Odlazi na staž u baskijski restoran Azurmendi s 3 Michelinove zvjezdice koji se nalazi u mjestu Larrabetzu nedaleko Bilbaoa, a kojeg vodi propagator lokalne kuhinje chef Eneko Atxa. Na krilima neviđene kuharske filozofije i sustava usavršenog do u najmanje tančine, Matija povratkom na Pag zajedno sa svojim timom priprema ozbiljan menu za nadolazeću 2017. godinu. Krati menu za 30-40 % ne bi li prodisao i fokusirano prezentirao gostu otočku kuhinju što rezultira sjajnim reakcijama.
Pag, u svojoj prividnoj ogoljenosti obiluje kvalitetnim i unikatnim namirnicama. Od glorificirane s razlogom paške janjetine, do sira, mliječnih proizvoda, maslinovog ulja, ribe i škampa iz podvelebitskog kanala, do gotovo beskrajnog opusa začinskog bilja i sočnog povrća i voća iz novaljskog polja
Bez želje za odmorom, krajem sezone odlazi s Paga u nizozemski restoran De Librije (3 Michelinove zvjezdice) gdje chef Jonnie Boer propagira idiosinkratsku kuhinju, van uobičajenih obrazaca i vrlo personalno orijentiranu gostu. Novi koncept i drugačiji pristup tjera ga na razmišljanje.
Smisao ovakvih stažiranja upravo i jest da mladom chefu otvori nove vidike, kako bi pronašao vlastiti kuharski identitet i potpis. I ostali članovi njegove kuharske brigade educiraju se diljem Europe. Uče i rade kod Claude Bosija u Bibendumu (2**), pa u Atelieru kod chefa Jana Hartwiga (3***), u The Table Kevina Fehlinga (3***), sve redom fantastičnim restoranima.
Chef Matija Bregeš stažirao je u kultnom Geraniumu
Potkraj 2018. godine Matija odlazi na staž u slavni Geranium, restoran u Kopenhagenu koji se nalazi na 5. mjestu prema World’s 50 Best listi najboljih restorana svijeta i drži 3 Michelinove zvjezdice. Vodi ga chef Rasmus Kofoed koji na progresivan način afirmira skandinavsku kuhinju, ujedno jedini kuhar koji je na najprestižnijem kulinarskom takmičenju Bocuse d’Or osvajao i zlato i srebro i broncu.
Kako gosti tako i struka prepoznaje njihov napredak, pa tako Gault & Millau Matiju nagrađuje priznanjem ‘Veliki chef sutrašnjice’, dok je restoran Boškinac proglašen najboljim restoranom visoke kuhinje prema Dobrim restoranima. Svakako najveće priznanje dobivaju ove godine od strane Michelinovog vodiča koji im dodjeljuje 1 zvjezdicu.
Boškinac danas etablira visoku i kreativnu otočku fine dining kuhinju. Pag, u svojoj prividnoj ogoljenosti obiluje kvalitetnim i unikatnim namirnicama. Od glorificirane s razlogom paške janjetine, do sira, mliječnih proizvoda, maslinovog ulja, ribe i škampa iz podvelebitskog kanala, do gotovo beskrajnog opusa začinskog bilja i sočnog povrća i voća iz novaljskog polja.
Okosnica cijelog koncepta bila je vinarija
No, iako je priča o uspjehu ovog restorana važna ne samo za Boškinac već i pozicioniranje hrvatske visoke kuhinje, okosnica cijelog koncepta je vinarija koja je sagrađena 2000. godine, kada je u neposrednoj blizini vinarije posađen i vinograd s površinom od 5 Ha. Godinama je vinarija Boškinac svoj vinski renome gradila na blendu merlota i cabernet sauvignona naziva Boškinac cuvée, ali i na divnim vinima od lokalne sorte gegić, što same, a što u blendu sa sauvignonom i chardonnayom.
Idealna meka za gastroljupce i bonvivane, s elegantnim hotelom i ponajboljom hrvatskom vinarijom, te restoranom koji predvodi domaću fine dining kuhinju, Boškinac će razmaziti sva vaša osjetila
Pjenušac Viaz sada dolazi ne samo u bijeloj već i rosé varijanti, a upravo izašle dvije nove tikete Kalma i Reful savršena su svježa i jednostavna mlada vina. Tu je još izvrsni Boškinčić, mlađi brat Boškinac cuvéea te izvanredna maceracija gegića Ocu, kojeg je Boris posvetio svome ocu.
Iznad vinarije i restorana nalazi se luksuzni boutique hotel koji je prošle godine i redizajniran. Za predivan novi vizualni identitet zaslužne su Ana Penavić i Lana Cavar. Umjetnice Lidija Boševski na polju keramike, Koraljka Kovač na polju slikarstva i Sanja Šebalj koja je izradila niz osebujnih tapiserija, interijer inspiriran Pagom dobio je ugođaj opuštenosti, sofisticiranosti i prirodnosti spojen s autentičnošću mjesta u kojem se nalazi.
Tekst Hrvoje Petrić
Fotografije Boškinac, Robert Pichler, Maja Danica Pečanić & Fabio Šimićev