Kao dio linije S Collection kategorije open hardtop, Azimut 77S u tehničkom je smislu nedvojbeno sportfly, posebice svojim agresivnim profilom, a što se eksterijera tiče, jedna od najbolje oblikovanih jahta prošle godine. Djelo dizajnerskog tandema Stefano Righini i Carlo Galeazzi, pokazuje najbolje od njihova kreativnog talenta
Premijerno predstavljen na međunarodnom nautičkom sajmu u Cannesu, 77S pripada Azimutovoj seriji S Collection, koja se dosad sastojala od modela kategorije open hard top (40S, 55S i 86S). Od njih se 77S razlikuje – ima fly palubu, iako manju nego na drugim jahtama od 77 stopa; ipak, i takva dodaje ovoj jahti dovoljno raznovrsne uporabljivosti da je čini vrsnim modelom klase sportsfly.
DNK serije S Collection ipak je zadržao oštro rezan pramac, jamstvo velike brzine, kao i velike ostakljene površine na nadgrađu, savršene za nenadmašan pogled na more. Tu se jasno prepoznaje ruka Stefana Righinija, dizajnera koji oblikuje Azimutove kolekcije u posljednjih dvadeset godina.
U interijeru, Azimut se drži iste dosljednosti i dugovječnih rješenja koja su učinila popularnima jahte te kuće, naravno, oslanjajući se na talente Carla Galeazzija, čija povezanost s ovim brodogradilištem također kao da nadilazi vrijeme.
Azimut 77S zatekli smo na vezu u blizini Palais des Festivals – njegova tri motora 900 KS Volvo Penta IPS već su grmjela, nestrpljiva da isplove na more. Pod nadzorom upravljačkog sustava s joystickom, Azimut 77S savršeno koristi svoje tri ‘pod’ čahure za hitar izlazak iz marine. Dodatna prednost pogonskog sustava IPS jest u tome što je Azimut surađivao s tvornicom Volvo Penta pri oblikovanju korita, pa je on skrojen u skladu sa zahtjevima ugradnje čahura, što nećete vidjeti na jahtama s tradicionalnim prijenosom linijskom osovinom. Ustvari, takva verzija modela 77S ima na posljednjem metru prije krmenog zrcala potpuno ravno dno.
Dodavanjem gasa, Azimut 77S je zabrujao i živnuo, u svega nekoliko trenutaka prešao u glisiranje, da bi u 11. sekundi postigao ugodnu brzinu krstarenja od 20 čvorova. U plovidbi, ova se jahta ponaša poslušno čak i pri najoštrijem skretanju u punoj brzini, uz kontrolirano naginjanje karakteristično za pogon ‘podovima’. Ukratko, koje li radosti za skipera!
Zahvaljujući lijepom vremenu – vjetar je bio slab, dan sunčan i more gotovo posve mirno – veći dio plovidbe proveli smo na gornjemu mostu, ne osobito prostranom, ali dostatnom za boravak šest osoba, uz uživanje u panoramskom pogledu s čašom u ruci. Ipak, sukladno konceptu sportsfly, na ovoj jahti zamjećuje se da je žrtvovano ponešto od ustaljene opreme.
Na desnoj strani nalazi se sekundarno zapovjedno mjesto, lijevo je sunčalište, a priručni bar smjestio se iza kormilarskoga sjedala – i to je sve, pa će vlasnik zabavu i obroke na otvorenom ipak morati organizirati u udobnijem kokpitu na glavnoj palubi. U tom dijelu broda nalazi se stol za osam osoba, do njega naslonjač koji se pretvara u sunčalište, a slijedi oprema koje nema na gornjoj palubi: roštilj, hladnjak, ledomat i sudoper. Tu je i treće zapovjedno mjesto, uz desnu stranu nadgrađa, koje kapetanu omogućuje da joystickom kontrolira brod pri uplovljavanju krmom u tijesne bazene u marinama.
Bočni prolazi dovoljno su široki za sigurno kretanje jahtom u plovidbi, na pramcu se nalazi prostran vanjski salon sa sunčalištem, sofom u obliku slova U i sklopivom tendom. Sljedeća dojmljiva cjelina u eksterijeru je kupališna platforma, spuštanjem koje se otvaraju vrata spremišta za gumenu brodicu jet ski, što Azimut 77S čini jahtom izvanredno udobnom i prikladnom za uživanje i na sidru. U salon se ulazi kroz višedijelna klizna staklena vrata, a taj prostor bogato je osvijetljen, dok kontrastne boje namještaja i presvlaka stvaraju osjećaj visokog luksuza.
Bočni prozori upravo su ogromni za ovaj tip jahte, salon je također raskošne veličine – zauzima oko dvije trećine upotrebljivog prostora – dok je blagovaonica stisnuta uz lijevu stranu za kormilarnicom, što sugerira da u Azimutu predviđaju kako će se vlasnici zadržavati uglavnom u kokpitu ili na pramčanoj palubi. Bijele, sive i smeđe obloge, te furnir od zebrano drva čine u interijeru savršen sklad s općim dojmom o ovoj jahti: besprijekoran ukus Carla Galeazzija naglašen je noću inteligentnom rasvjetom iz uglavnom skrivenih izvora, pa se svjetlo difuzno razlijeva unutrašnjošću ove jahte kao magija.
Kad se stubama siđe u potpalublje, prvo se dolazi do kuhinje – na lijevoj strani – odvojene kliznim vratima, tako da posada na miru obavlja svoj posao, odnosno ne smeta onim vlasnicima koji vole da se osoblje drži skriveno od korisnika.
Vlasnička kabina, dakako, u srednjem je dijelu broda, a njene dimenzije jasno govore o širini trupa. Na desnoj strani je mali salon za uljepšavanje, dok lijeva pripada king-size bračnom krevetu. Od strojarnice ta je kabina odijeljena spremišnim prostorom, koji se ne proteže cijelom širinom trupa jer je dio iskorišten za kupaonicu i velik garderobni ormar. Gostinske kabine, desno i lijevo postrance, opremljene su standardnim posteljama za dvoje, svaka ima vlastitu kupaonicu, a u pramcu je kabina za VIP goste, donekle skromnih dimenzija s obzirom na veličinu jahte.
Vlasnici koji namjeravaju iznajmljivati svoj 77S svakako će cijeniti čak osam kreveta na brodu. Azimut 77S, već nahvaljen i ovjenčan mnogim nagradama za dizajn eksterijera, svakako je jedna od najluksuznijih i najkomfornijih jahta u segmentu duljine 50 do 80 stopa, a četiri su primjerka i prije porinuća prvoga naručili budući vlasnici s raznih strana svijeta.