Ston: Carstvo zidina, povijesti i gastronomije



5 min

Možda će vam ‘vrata raja’ zvučati kičasto i pretenciozno, no uzmete li u obzir kako u jednom gradiću imate priliku kušati tri esencijalne, da ne kažemo ‘božanske’ namirnice, i još k tome biti okruženi šarmantnim ambijentom srednjovjekovnih zidina, vjerujemo da ćete se i sami odlučiti na taj superlativ, nakon što jednom posjetite – Ston

Sunce, more i zemlja – sol, kamenice i plavac mali, tri su glavna razloga i posve jedinstvena dragulja u kruni ovog utvrđenog grada. Stonu, koji se nalazi na samom početku Pelješca možete prići najlakše s kopna jer je udaljen tek oko pet kilometara od magistrale, no morem je najbolje stići južnim obalama Pelješca ili sjevernom stranom Mljeta (iz Sobre vozi brodska linija za Prapratno).

Ston i Mali Ston

Ovo je fotografija stonske zidine
Ston i spektakularne stonske zidine glumile su Kraljev grudobran u seriji Igra prijestolja
Lovište cove
Uvala Lovište jedno je od najpopularnijih nautičkih ‘spotova’ na poluotoku Pelješcu
turquise beach peljesac
Mali tirkizni raj u blizini mjesta Žuljana na Pelješcu

Pelješac od najranijih dana slovi kao predio prekriven svojevrsnom dozom mističnosti i hereze, a jedno od najljepših i najpopularnijih mjesta za početak istraživanja poluotoka svakako je luka Lovište, iz koje u jednom danu stignete do Stona. Nastavite li se šuljati južnom obalom Pelješca zaustavite se u uvali Vučine u mjestu Žuljane, nađite dobro mjesto za sidrenje, jer ga ima napretek, i provedite cijeli dan po pješčanim plažama, nećete sigurno požaliti.

Prapratno je idealno sidrište za odlazak u Ston

Sljedeće sidrište može vam biti Prapratno, koje je idealno za posjet Stonu, jer tu uvalu od Stona dijeli tek dva kilometra staze, a osim susreta s neobičnom crkvicom sv. Mihajla iz 9. stoljeća na vrhu brda Gorica iznad stonskog polja, dobit ćete priliku nauživati se ‘Instagram’ panorama u svim smjerovima.

Grapeyards Peljesac 01
Napoleonova cesta na Pelješcu povezivala je Orebić i Ston

Za one koji žele duže i više, pješke ili biciklom, mogu se zaputiti mrežom puteva i lokaliteta koji čine Napoleonovu cestu, tematsku stazu koje je trasirana Pelješcem u dužini od sedam kilometara. Po dolasku u sam gradić zaputite se kamenim stubama po ovom fortifikacijskom čudu i budite spremni propješačiti više od pet kilometara, jer su Stonske zidine najveće sačuvane zidine u Europi i druge najveće na svijetu, odmah iza Velikog Kineskog zida.

Stonske zidine

I dok se Kineski zid gradio kao obrana od navale Mongola, Stonske zidine građene su kako bi se zaštitilo ono najvrjednije što ovaj grad ima – solanu, ali i kako bi se spojio Malostonski zaljev i morski rukavac na jugu, odakle je stizala flota iz Dubrovnika i odnosila pune spremnike soli.

Gastro Mare Toni Bjelancic 01
Chef Toni Bjelančić Bjelko s gastronomskim blagom Stona

Upravo kroz taj rukavac i danas pristižu brojni nautičari, jer se negdje po sredini rukavca nalazi malo ribarsko mjesto Kobaš kao jedna od omiljenih gastro-odredišta južnog Jadrana i nezaobilazna stanica za sve morske ‘foodieje’. Stoga ljubiteljima prave gastronomije, ali i opuštene atmosfere koja se pomalo gubi na nekim nautičkim destinacijama, iskreno preporučujemo zaustavljanje barem na ručku, ako ne i na večeri i noćenju na ovom prekrasnom mjestu.

Stonska solana najstarija je u Europi

Od antičkih vremena do danas radnici u poljima soli s pravilnim kvadratima, koji nalikuju nekakvoj gigantskoj šahovskoj ploči, što mukom, što strpljivim radom, beru sol. Proces se nije mijenjao, jer nije bilo potrebe usavršavati nešto što je priroda već dovela do savršenstva, a sunce tada, kao i danas, nemilosrdno prži bazene u kojima nakon isparavanja tekućine ostaje sol koju čovjek tek mora sakupiti.

Croatia Salt Pans 01
Stonska solana tisućama godina proizvodi sol na potpuno isti način, Jedini ‘saveznici su sunce, more i vjetar

Tako se Stonska solana diči titulom najstarije ‘živuće’ solane u Europi, a možda i u svijetu, pa je uistinu jedinstvena prilika gledati kako se na tradicionalan način ‘bere’ sol. I ne samo vidjeti, već to možete i sami s rukama osjetiti, te ‘zaraditi’ svoju plaću u zrncima soli, pa stoga ciljajte početak rujna i ovdašnji ‘Festival soli’ kada se i brojni posjetitelji okušaju u branju.

Stonska sol ili ‘bijelo zlato’

‘Bijelo zlato’ bio je uobičajeni naziv za sol u srednjem vijeku, a vješti i snalažljivi Dubrovčani u 14. stoljeću zaposjedanjem i urbaniziranjem Stona, ‘bijelo’ su zlato pretvorili u izvorno ‘žuto’ – dukate, naravno uz pomoć trgovine, pa i ne čudi što su građenjem obrambenog zida oko cijelog grada osigurali sebi izdašne prihode.

Mali Ston Panoramic View 01
Stonske zidine duge su 5,5 kilometara te imaju tri tvrđave i 41 kulu

Fortifikacijski, ali i urbanistički sistem koji povezuje Ston s Malim Stonom, interpoliran je s 40-ak kula i šest bastiona, od kojih su najpoznatije Bartolomio, Podzvizd, Kaštio i Koruna. Srećom, zidine su ostale u manje-više istom obliku kao i kad su nastale, pa je i Ston zadržao šarm malog povijesnog gradića i posljednjih godina velika su turistička atrakcija, a u rujnu se čak organizira poznati ‘Ston Wall Marathon’.

Zidine danas ne samo da ne služe za obranu, već više kao kulisa zanimljivim projektima poput ‘Cum grano salis’ i Neispričana priča’, turističkih obilazaka Stona, u kojim kazališnim jezikom glumci nastoje ispričati veliku povijest grada.

Stonska kamenica

Mali Ston Landscape 01
Mali Ston i tvrđava Koruna koa je dobila ime jer izgleda poput krune

No, s malostonskom kamenicom nema nikakve legende ni pretjerivanja, to je uistinu najbolja svjetska kamenica, najslađa bez pribora i stola, tanjura i ubrusa, baš onako iz mora skinuta, otvorena s par kapljica limuna i pretvorena u instant-zadovoljstvo.

Iako unutar grada svi nude najfriškije školjke, u Kapetanovoj kući i Boti Šare, kao dvjema lokalnim institucijama, možete očekivati i nešto više.

Bay Of Mali Ston 01
Malostonski zaljev mjesto je gdje se uzgajaju svjetski poznate kamenice
Stonska kamenica se smatra i prirodnim afrodizijakom

Postoje različita tumačenja koliko ih i kada jesti za najbolji učinak, no to je posve nebitno. Ono što ostaje doslovni je okus Stona, doduše pomalo slan, ali jedinstven i za pamćenje, nakon kojega je najbolje priču završiti s čašom plavca. No, u tom slučaju možda priča o Stonu prestaje, no zato je na vidiku jedna druga priča o Pelješcu.

Tekst Filip Bubalo

Fotografije HTZ/Ivo Biočina, TZ Ston, Mario Jelavić & Boris Kačan

Share this article:


Besplatni Newsletter

Pretplatite se za ekskluzivni sadržaj, vijesti i posebne ponude

Besplatni Newsletter

Pretplatite se za ekskluzivni sadržaj, vijesti i posebne ponude
yachts.croatia
Let us open your eyes to Croatia!
Follow #YachtsCroatiaMagazine, find the magazine on the nearest newsstand & read us on the link above
yachts.croatia
Let us open your eyes to Croatia!
Follow #YachtsCroatiaMagazine, find the magazine on the nearest newsstand & read us on the link above