Slikoviti gradić Skradin smjestio se na samom ušću rijeke Krke gdje su i prije dvije tisuće godina stari Rimljani vezivali svoje galije
Iako je Skradin (43° 49’ N, 15° 55.6′ E) zaštićen od svih vjetrova, imajte na umu da se tu i bura i jugo osjećaju jako, a i morske struje – pogotovo nakon obilnih kiša – znaju poprilično ubrzati tok rijeke Krke. Brod možete vezati u ACI-jevoj marini ili uz samu rivu, a iako postoji službena zabrana, sidrenje se tolerira.
ACI marina se smjestila u uskoj uvali, sjeverozapadno od pristaništa u Skradinu, a raspolaže s osnovnom pratećom opremom te je poprilično prostrana pa tu uplovljenje i isplovljenje ne predstavlja zahtjevan manevar.
Na rivi se osim dvadesetak muringa nalaze priključci za vodu i struju, a i mali sanitarni čvor u kojem je uvijek gužva. Muljevito dno odlično drži sidro i sidriti se možete gotovo posvuda – jugozapadno od marine u blagom zavoju Krke, u uvalama Vozarica i Srednja draga, ili uz zapadnu obalu kanjona gdje se mogu i krmeni konopi vezati za obalu.
Međutim, prilikom sidrenja obavezno vodite računa da niste na plovnom putu. Prošetajte skradinskim ulicama, prolazima i skalinama, osjetite taj dah Venecije iz prošlosti i uvjerite se zašto je cijela stara jezgra proglašena zaštićenim spomenikom kulture.
Obavezno razgledajte zvonik i katoličku crkvu Porođenja Blažene Djevice Marije čiji su najvrjedniji dio orgulje, proglašene i državnim kulturnim dobrom. Svakako posjetite kultni restoran Cantinetta koji je nekoć bio krčma u kojoj se ljeti, oko pet sati, spremala popodnevna marenda. Njihovi specijaliteti su nebrojeni i originalni, a iz široke lepeze jela izdvajamo čokalice, mini kozice iz Prukljanskog jezera i skradinski rižoto čija priprema može trajati i dva dana.
Alternativa je da se gumenjakom ili taxi brodom konobe, zaputite prema pola milje udaljenoj Vidrovači koja se smjestila na samom ulazu u Skradin, ispod mosta Krka. Ambijent i hrana su za svaku pohvalu, a nude i vlastitih dvadesetak vezova.
Obavezno posjetite Nacionalni park Krka – izletničkim brodovima uputite se prema franjevačkom samostanu na otoku Visovcu i Roškom slapu, prošetajte mnogobrojnim stazama kroz šumu, posjetite etno selo i okupajte se pod najvećim i najpoznatijim vodopadom, Skradinskim bukom.
Do tih veličanstvenih kaskada možete i biciklom, a 15 km od Skradina je arheološki lokalitet Bribirska glavica, koji još nazivaju i ‘hrvatska Troja’. Treća opcija je, jednako ugodna i blaga, da istražite pitome obale Prukljanskog jezera, a potom se uputute prema Šibeniku i prekrasnom šibenskom arhipelagu.
Fotografije Unsplash, Ivo Biočina & TZ Skradin