Srednjovjekovni dragulj skriven među zelenim brežuljcima oduševljava posjetitelje bogatom poviješću i umjetničkom scenom, a miris tartufa i okusi lokalne gastronomije čine ga još privlačnijim
Srednjovjekovni šarm i povijest Motovuna
U sjevernom dijelu Istre, iznad doline rijeke Mirne, smješten je vjerojatno najpoznatiji i najatraktivniji istarski srednjovjekovni gradić Motovun – Montona, čija je veduta jedan od poznatih simbola zelene Istre.
Motovunom dominira romaničko-gotički zvonik nazubljenog kruništa iz 13. stoljeća, smješten do župne crkve sv. Stjepana iz 17. stoljeća. Na središnjem se gradskom trgu nalazi i romanička komunalna palača, najveća profana zgrada u Istri iz tog razdoblja, a naokolo su i brojne druge povijesne građevine. Posebno atraktivna je i palača obitelji Polesini, danas pretvorena u hotel.

Glavna gradska vrata izgrađena su u 14. stoljeću, a karakteristična su po tome što sadrže elemente gotičkog i romaničkog stila gradnje. Osim što su imala funkciju obrane grada, ona su bila i jedini pristup užem centru grada. Sastojala su se od dvije drvene vratnice te puškarnica skrivenih na raznim mjestima koje su štitile pristup vratima. Iznad ulaza nalaze se tri grba – grb Motovuna, lav svetog Marka i grb obitelji Memo.
Na donjem trgu posebno je lijepa lođa iz 17. stoljeća, pod čijim krovom su se građanima obznanjivale odluke, suci su donosili presude, sklapali se važni ugovori, a služila je i kao promenada na kojoj su prije zalaska sunca sramežljive poglede izmjenjivali mladi mnogih generacija.
Danas je motovunska loža najpopularnija Instagram i selfie lokacija – uglavnom zbog prekrasnog pogleda na dolinu rijeke Mirne, motovunsku šumu i neobično lijepe zalaske sunca.
Tajne Motovuna: Legende, energija i kraljevstvo tartufa
Malo je u cijeloj Istri mjesta s tako osebujnim vibracijama kao što je Motovun. Legenda kaže da su ga izgradili divovi. Svakako najpoznatiji od njih je Veli Jože, koji je bio toliko velik i jak da je golim rukama mogao zatresti zvonik motovunske crkve…

Prema nekim istraživanjima ‘new age’ znanstvenika, svoje osebujno mjesto na karti Istre ovaj gradić duguje tome što se nalazi na raskrižju Zemljinih energetskih meridijana, odnosno tzv. zmajevih brazdi. Ti meridijani krajolikom pronose pozitivnu životnu energiju Zemlje, a na mjestu gdje se takve brazde sijeku nastaje snažan izvor pozitivne energije – dišni otvor planeta Zemlje.

Takav energetski naboj na čovjeka djeluje opuštajuće i smirujuće, povećava mu koncentraciju i duhovnost, odmara i okrepljuje, pogoduje meditaciji, razvija kreativnost i, što je možda i najljepše, razvija toleranciju.
Uokolo Motovuna prostiru se tamne, ali bajkovite šume i kad u maglovita jutra Motovun izranja na svom brdu, tamo dolje u tajanstvenim hrastovim šumama krije se cijeli jedan svijet – kraljevstvo tartufa, čuvenih podzemnih gljiva tako dragih pravim gurmanima.
A tek vina koja savršenstvo duguju fenomenalnom terroiru koji teran, malvaziju i muškat čini neodoljivima i genijalnima.
Umjetnost, vino i arhitektura u srcu gradića
Kao što je već spomenuto, malo je mjesta s tako osebujnim vibracijama kao što je Motovun, a u turističkoj je Istri još manje hotela kao što je tamošnji hotel obitelji Roxanich, zapravo punog imena Roxanich Winery and Design Hotel, koji je svoje mjesto našao u našoj ‘perfect escape’ preporuci hrvatskih vinarija za prave ljubitelje kvalitetne kapljice.
Svojom impozantnom vanjštinom, kao i svakim sitnim detaljem u unutrašnjosti, ovaj hotel kao da nije htio uzeti dio kolača istarske hotelijerske ponude, već naprotiv, toj ponudi dati nešto više, nešto drukčije, nešto što nadilazi prosječna razmišljanja kada se bavite turizmom. Naravno, tu je i naglasak na lozi i vinu koje ga je ustvari i stvorilo.
Mladen Rožanić dobro se upoznao s vinima iz doline Rhone, perfekcionizam u njegovu karakteru nije mu dao da zastane i uživa u lovorikama nakon prvih uspješno odnjegovanih vina, već je neprestano širio svoje vinske horizonte i smisao pronašao u istraživanju. Cilj mu je bio stvoriti ‘veliko’ vino. Pa još jedno. I još jedno…

Ljubitelji vina znat će o kakvoj se strasti radi nakon što kušaju kupažu plavca malog s Pelješca i istarskog terana. Nekima nezamislivo, gospodinu Mladenu jedan od uspješno svladanih izazova. Kako sam voli reći, on radi vina za connoisseure i za vrhunsku gastronomiju.
Jedan od ciljeva bio je i stvoriti vrhunski crni pinot. Tu sortu, za koju se smatra da je jedna od najstarijih sorti vinove loze u svijetu, gospodin Rožanić je ‘pokorio’ u svojoj boci i na svoj način.
Vizija kako se mogu proizvoditi vina koja će se moći piti i u njima uživati desetljećima, danas je stvarnost. Velika većina vina na tržištu je do pete godine života već odavno popijena, a ona iz vinarije Roxanich, tek tada, pa i malo kasnije, iz bačvi se seli u bocu. Samo to je dovoljno da vas put odvede u podnožje Motovuna i ovaj hotel.
U prelijepom kamenom zdanju nekadašnje zgrade komunalnog podruma Motovuna iz 1902. koji je car Franjo Josip i osobno otvorio, naša sadašnjost i njegova budućnost isprepleću se i imaju nešto zajedničko. U istom tom objektu mi se osjećamo pomalo aristokratski, a njegova tada, vjerojatno samo protokolarna dužnost stvorila je temelj za jednu viziju, koja ovako realizirana može ugostiti gastronomsku aristokraciju.
Tekst Jasmina Stošić
Fotografije Đorđe Stošić, HTZ / Dejan Hren