Međimurski vrtovi
- December 15, 2016
Cvjetnjak Hrvatske
Krenite u istraživanje prirodnih ljepota područja koje su oblikovale rijeke Mura i Drava, otkrijte bogatu kulturnu baštinu toga kraja i kušajte izvrsna tradicionalna jela i vina
Najsjeverniji dio Hrvatske, između rijeke Mure na sjeveru i rijeke Drave na jugu, zbog prirodnih ljepota često nazivaju hrvatskim vrtom ili cvjetnjakom, pa ne iznenađuje činjenica da je ovo područje dio UNESCO-ova rezervata biosfere Mura-Drava-Dunav s rijetkim biljnim i životinjskim vrstama. Uz granicu sa Slovenijom, u zaštićenom krajoliku rijeke Mure, smjestio se Sveti Martin na Muri. Jedno od najstarijih međimurskih naselja proglašeno je Europskom destinacijom izvrsnosti za 2006. godinu zahvaljujući lokalnoj turističkoj ponudi te očuvanju prirodne i kulturne baštine. Još početkom prošlog stoljeća uz rijeku Muru bilo je gotovo stotinjak mlinova, a danas tradicija mlinarenja živi zahvaljujući Mlinu na Muri i Mlinarskoj hiži posvećenoj životu mlinara. U Žabniku, pak, obitelj Trstenjak čuva vrijednu etnografsku zbirku s raznim drvenim i keramičkim predmetima, ali i starinskim poljoprivrednim alatima. Tu su i Terme Sveti Martin, jedinstvena destinacija za opuštanje i wellness, te golf i aktivni odmor. Uz kompleks zatvorenih bazena, ljetni akvapark te wellness centar, resort nudi smještaj u hotelu Spa Golfer i apartmanskom naselju Regina. Za vrhunski gurmanski doživljaj posjetite restoran LeBatat u kojem se od lokalnih namirnica spravljaju isključivo zdrava jela. Nedaleko od termi nalazi se farma jelena s muflonima, jelenima i srnama. Malo dalje, na samoj granici sa Slovenijom, smjestio se najsjeverniji hrvatski grad – Mursko Središće. Krajem 19. stoljeća ovdje se vadio ugljen, a stari separator ugljena danas je prenamijenjen u Spomen-dom rudarstva. U Peklenici se već sredinom 19. stoljeća vadila nafta ili pekle, po kojem mjesto nosi ime.
Danas postoji još jedno aktivno okno u kojem se vidi kako nafta izvire na površinu. Nešto južnije, u Selnici, nalazi se Oldtimer muzej Šardi s jedinstvenom zbirkom starih automobila, traktora i motorkotača, ali i izvornih alata, starog oružja i raznih uporabnih predmeta. Istočnije uz rijeku Muru stiže se do Podturena koji se spominje još u 14. stoljeću, o čemu svjedoči i crkva sv. Martina, a danas je poznat po narodnim običajima i karnevalskim maskama ‘Čaplama’. ‘Ploveći’ dalje uz rijeku dolazimo do izletišta Zelengaj, nekadašnjeg posjeda grofa Andrassyja. Ovo imanje ima dva jezera, uređene staze za šetnju, ranč za konje te odličan restoran s tradicionalnim jelima. Kad smo kod plemstva, moramo spomenuti obitelj Zrinski koja je ostavila traga u cijelom Međimurju, a posebno u Čakovcu gdje uspomenu na slavne plemiće čuva povijesna vojna postrojba – Zrinska garda, dok na uzvisini, u središtu gradskog parka, ponosno stoji njihova tvrđava Stari grad. U renesansno-baroknoj palači vrijedi posjetiti Muzej Međimurja s bogatim fundusom, kao i crkvu sv. Nikole iz 16. stoljeća, te jako lijepu secesijsku zgradu Trgovačkog kasina. U obližnjem Nedelišću uređen je park ‘Lovište Zrinski’, s jelenima, divljim svinjama, divljim patkama i domaćim životinjama. Zanimljivo je da se lovište nalazi kraj mjesta na kojem je davne 1664. godine u lovu stradao ban Nikola Zrinski. Međimurje je svakako i nezaobilazna biciklistička destinacija s više od sedamsto kilometara biciklističkih staza. Jedna od najljepših biciklističkih staza, bez sumnje, je Murska biciklistička staza koja pruža laganu vožnju uz rijeku Muru s pogledom na prirodne ljepote i kulturne znamenitosti ovog kraja. Druga biciklistička staza je ona uz Dravu. Prateći rijeku, možete upoznati razne hrvatske gradove, ali i one u susjednoj Sloveniji, Mađarskoj pa čak i u Austriji.
Međimurje nudi i brojne druge sportsko-rekreativne sadržaje kao što su rafting, jahanje konja ili pak ribolov. Za one odvažnije Zmajarski klub ‘Rode’ iz Preloga organizira panoramske letove motornim zmajem. A kad se već nađete u donjem Međimurju, u Prelogu posjetite crkvu sv. Jakoba koja se ističe lijepim svodom, trodijelnim oltarom te oltarnim retablom. Obližnji rukavac rijeke Drave obiluje šaranima pa privlači ribiče iz cijele zemlje. Provozajte se ušćem Mure u Dravu, uživajte u ljepotama netaknute prirode i naučite kako se nekoć ispiralo zlato na dravskim sprudovima. U Donjem Kraljevcu nalazi se još jedna međimurska atrakcija – Centar dr. Rudolfa Steinera, začetnika biodinamičke proizvodnje. Steiner je na Zemlju gledao kao na živi organizam na koji, uz čovjeka, utječe i svemir pa je u skladu s tim osmislio upute za gnojidbu i tretiranje nametnika i štetočina na bilju. A upravo je plodna zemlja ta koja međimurskim težacima daje vrijedne namirnice koje njihove domaćice pretvaraju u prave kulinarske delicije. Jedna od najpoznatijih je pretepena juha, a nama se posebno svidjela juha od vrganja s heljdinom kašom. Heljda je namirnica koja se često koristi kao dodatak međimurskim jelima, kao i odlično bučino ulje. Od mesnih specijaliteta izdvojili bismo meso iz tiblice. Radi se o svinjskom mesu zalivenom u masti. Spomenimo i slastice – međimursku gibanicu i kukuruznu zlevanku s makom.
Međimurska jela izvrsno se sljubljuju s bijelim vinom pušipelom, koje se dobiva iz sorte moslavac, ali i drugim vinima ovog kraja. Ljubitelje dobre kapljice sigurno će zanimati Međimurska vinska cesta, duga tridesetak kilometara, koja vodi do vinara i vinskih kuća na području Štrigova. Njih dvadesetak brižno njeguju tradiciju vinogradarstva koja, navodno, potječe još od starih Rimljana koji su ovdje zasadili prvu lozu. A kad smo kod povijesti, crkva svetog Jeronima u Štrigovi iz 18. stoljeća zanimljiva je po tome što ima dva zvonika, kao što inače imaju katedrale, ali i freske baroknog slikara Ivana Rangera. Zateknete li se stoga na samom vrhu Lijepe naše, uvjereni smo da će vas očarati svojim pitomim brežuljcima, vinogradima, riječnim krajolikom, bogatom kulturnom baštinom, starim tradicijskim obrtima te ukusnim specijalitetima – ali i srdačnim ljudima.