U Barceloni je završilo 37. izdanje najstarijeg sportskog natjecanja na svijetu na kojem je dominirao Novi Zeland
Kiwiji su upisali ime u povijest jedrenja! Emirates Team New Zealand u Barceloni je osvojio 37. izdanje America’s Cupa, pobijedivši Britance s uvjerljivih 7-2 i tako postao prva zemlja nakon SAD-a (1987., 1988. i 1992.) koja je treći put zaredom podigla prestižni trofej Auld Mug.
Taihoro je bio nemilosrdni stroj za pobjeđivanje
Isto tako, Peter Burling svojim se trećim Cupom pridružio Dennisu Conneru i Sir Russellu Couttsu kao najuspješnijim skiperima na najstarijem svjetskom sportskom natjecanju. Pistol Pete i drugi skiper – Nathan Outteridge te iskusni trimeri Blair Tuke i Andy Maloney su na palubi foiling jedrilice AC75 nazvane Taihoro funkcionirali kao nemilosrdni stroj za pobjeđivanje.
Njihova četverosmjerna komunikacija bila je impresivna za slušanje – i doista je došla do izražaja na nekim od najzahtjevnijih dana America’s Cupa. Jednostavno, Novi Zeland je kombinacijom sjajne kemije na brodu, impresivne brzine i pravovremenih taktičkih odluka dominirao natjecanjem i pokazao zašto su trenutno najbolji jedriličarski tim na svijetu.
‘Emirates Team NZ ima neke ružne uspomene prije mog vremena, kada su gubili trofej nakon što su imali meč-lopte. Odradili smo fantastičan posao. America’s Cup je vrlo težak za osvojiti jer puno kockica mora savršeno funkcionirati, a sada, nakon što smo to učinili tri puta zaredom, to je nevjerojatno posebno. Čestitam i Ineosu koji je bio sjajan izazivač. Gurali su nas do krajnjih granica’, izjavio je pobjednički skiper Peter Burling.
Britanci potvrđeni kao izazivači za 38. izdanje
Britanija je prvi put u 60 godina stigla do velikog finala, ali još uvijek nije osvojila natjecanje koje je započelo 1851. godine regatom oko otoka Wight. Sir Ben Ainslie džentlmenski je čestitao Novom Zelandu: ‘Kiwiji su odradili fantastičan posao. Bili su sjajan tim koji je cijelu kampanju odradio besprijekorno. Za mene je Emirates Team NZ najbolji tim u povijesti America’s Cupa i ovo što su postigli je nevjerojatno. Isto tako, jednostavno ne mogu dovoljno zahvaliti svima u našem britanskom timu na naporima koje su uložili tijekom godina da nas dovedu ovako daleko. Imali smo svoje trenutke u finalu, ali na kraju je bolji tim pobijedio. Za Ineos ovo nije kraj puta. Prije deset godina krenuli smo u kampanju osvajanja America’s Cupa i svaki put smo bili sve bliže tom cilju.’
Britanski lov za Auld Mugom će se nastaviti jer su Ineos i njihov glavni financijer Sir Jim Ratcliffe potvrđeni kao izazivači koji će zajedno s Novim Zelandom dogovarati termine 38. izdanja America’s Cupa.
37. izdanje America’s Cupa, osim što je održano na neutralno ‘terenu’ u Barceloni, bio je posebno po još jednoj stvari. Po uzoru na serijal o Formuli 1: Drive to Survive snimala se dokumentarna serija koja će nam uskoro dočarati svu dramu i ljepotu jedrenja s brojnim kadrovima iza kulisa ovog prestižnog natjecanja koje traje od sredine 19. stoljeća.
Povijest America’s Cupa traje od 1851. godine
Priča oko America’s Cupa započela je jednog maglovitog popodneva u kolovozu 1851. godine. Tadašnja britanska kraljica Viktorija na svojoj je jahti ispijala čaj i pratila regatu oko otoka Wright u kojoj je sudjelovalo 14 britanskih i jedan američki brod. Anegdota kaže kako je američka škuna prošla sve britanske brodove kao da stoje, a tijekom ulaska u cilj kraljica je upitala jednog od svojih ađutanata tko je osvojio drugo mjesto. ‘Vaše Veličanstvo, nema drugog mjesta’, glasio je kratak odgovor.
Škuna America premoćno je pobijedila brodove koji su u tom trenutku predstavljali svojevrsni ‘britanski best off’ i simbolično je označila rađanje jedne nove sile koja je na koljena bacila najveću pomorsku naciju. A simpatična crtica iz povijesti i fraza koju je izgovorila kraljičina pratnja najbolje opisuje najstarije jedriličarsko natjecanje na svijetu – America’s Cup.
Zovu ga krunom jedrenja, svetim gralom regata, a mi ćemo se poslužiti gastronomskom terminologijom i nazvati ga jedriličarskim fine diningom. Naime, ova je regata tijekom svoje duge povijesti, baš poput jela iz visoke kuhinje, uvijek tražila najbolje sastojke za pobjedu.
To je uključivalo najutjecajnije svjetske poslovne ljude, poput Age Khana, Teda Turnera, Larryja Ellisona…, najbolje svjetske jedriličare, kao što su Dennis Conner, Russell Coutts, Peter Burling…, ali isto tako najkreativnije inženjere i najmoderniju dostupnu tehnologiju. Koliko je to teško, pokazuje i podatak kako su tijekom 36 održanih izdanja samo četiri nacije podignule pehar ‘Auld Mug’ – SAD, Australija, Novi Zeland i Švicarska.
Fotografije & video America’s Cup, Carlo Borlenghi