Stara izreka kaže kako tradicije postoje da bi se rušile. Najstarije jedriličarsko (ujedno i sportsko natjecanje) prvi se put neće jedriti u zemlji pobjednika. 37. izdanje America’s Cupa održava se u Barceloni, a prati ga i paralelna regata mladih i ženskih posada
Najstarije sportsko natjecanje na svijetu vraća se u Europu. 37. izdanje America’s Cupa započinje u Barceloni 22. kolovoza preliminarnom regatom i traje gotovo do kraja listopada. Od 1851. godine kada je održana prva regata promijenilo se gotovo sve, ali ostao je isti princip – ‘There is no second’ (ne postoji drugoplasirani). Važan je samo pobjednik, a ovaj put pravo na čuveni srebrni pehar, koji od milja nazivaju Auld Mug, branit će kao ‘domaćin’ Emirates Team New Zealand, dok će pet izazivača pokušati prekinuti novozelandsku dominaciju ovim natjecanjem, koja za sada traje dva posljednja izdanja Cupa.
Organizatora regate odlučili su neki drugi (čitajte) komercijalni razlozi, tako da će nakon 2007. i Valencije regata America’s Cupa drugi put u povijest biti organizirana u europskim vodama. To ne znači ništa loše, dapače, atraktivnost Barcelone kao destinacije jamči spektakl na moru, a i broj gledatelja sigurno će premašiti dosadašnje brojke.
Na startu 37. izdanja, uz branitelja naslova Team Emirates New Zealand, naći se britanski Ineos Britannia kao službeni izazivač, talijanska Luna Rossa Prada Pirelli, američki NYYC American Magic, švicarski Alinghi Red Bull Racing i francuski Orient Express Team. Kormilarske pozicije zauzima crème de la crème svjetskog jedrenja, kao što su Peter Burling, Tom Slingsby, Jimmy Spithill, Ben Ainslie i mnogi drugi.
Jedrit će se na izmijenjenoj verziji foiling jednotrupca AC75 čije su karbonske linije postale zategnutije i aerodinamičnije, a površinom veći foilovi omogućit će znatno brže dizanje i letenje nad valovima. Prema simulacijama, ovi jedriličarski ‘top gunovi’ trebali bi letjeti četiri puta brže od brzine vjetra. Priznat ćete, jako impresivno za zvijeri dulje od 20 metara i teške oko 6,5 tona.
Broj članova posade smanjen je s 11 na osam, a novost je i povratak ‘biciklista’ koji će pedaliranjem ‘hraniti’ sve sustave na jedrilicama. Zanimljivo je kako će na tim pozicijama većinom biti ljudi koji nemaju iskustva s jedrenjem. Riječ je mahom o biciklistima, veslačima, sudionicima natjecanja Iron Man…
Dizajnerski izazovi i financijski budžeti bili su golemi jer svaki tim može predstaviti samo jedan brod za natjecanje. Uz angažman momčadi iz Formule 1 (Red Bull i Mercedes), najbolje navalne arhitekte, CFD i zrakoplovne inženjere, jedrare i umjetnu inteligenciju sigurni smo da nas čeka najnapredniji America’s Cup u povijesti. Koliko je sva ta pamet bila uspješna vidjet ćemo tek na testnoj regati u Barceloni koja se jedri uoči početka Louis Vuitton Cupa, natjecanja koje će tijekom tri kruga regatavanja iskristalizirati posadu koja će izazvati Novi Zeland u velikom finalu.
Raspored 37. izdanja America’s Cupa
- Louis Vuitton preliminarna regata – 22. – 25. kolovoza
- Louis Vuitton Cup – 29. kolovoza – 7. listopada
- Louis Vuitton 37. America’s Cup – 12. – 27. listopada
Gdje gledati America’s Cup
Organizator je najavio kako će početi u 14.00 po hrvatskom vremenu, a sva događanja možete uživo pratiti na službenoj stranici America’s Cupa, You Tubeu i Facebooku.
37. izdanje America’s Cupa bit će posebno još po jednoj stvari. Po uzoru na serijal o Formuli 1: Drive to Survive najavljena je dokumentarna serija koja će u nekoliko nastavaka dočarati svu dramu i ljepotu jedrenja s brojnim kadrovima iza kulisa ovog prestižnog natjecanja.
Sve ovo i mnogo više danas nam se održava ‘pred nosom’, u Barceloni. Prilika je to da nakon petnaest godina (poslije Valencije 2007.) ponovno u Europi uživamo u natjecanju koje predstavlja puno više od sportskog izazova. To odlično ilustrira Netflixov dokumentarac ‘The Race of the Century’ (‘Utrka stoljeća’), koji opisuje prekid 134 godine duge dominacije Amerikanaca na ovom natjecanju i pobjedu australskih jedriličara 1983. godine, predvođenih Johnom Bertrandom na jedrilici Australia II.
Čak i ako niste ljubitelj jedriličarskog sporta, uvidom u zanimljiv dokumentarac razumjet ćete zbog čega je ovo natjecanje posebno. Generacije najboljih jedriličara na planetu udruživale su se s najbogatijim pojedincima da bi pobijedile u natjecanju u kojemu je prestiž jedina prava nagrada.
Povijest America’s Cupa traje od 1851. godine
Rečenica s početka teksta ‘There is no second’ zapravo se odnosi na anegdotu i pitanje britanske kraljice Viktorije kada su joj priopćili da je škuner America pobijedio britanske jedrenjake, a ona je pitala tko je drugoplasirani.
Naime, priča oko America’s Cupa započela je jednog maglovitog popodneva u kolovozu 1851. godine. Tadašnja britanska kraljica Viktorija na svojoj je jahti ispijala čaj i pratila regatu oko otoka Wright u kojoj je sudjelovalo 14 britanskih i jedan američki brod. Anegdota kaže kako je američka škuna prošla sve britanske brodove kao da stoje, a tijekom ulaska u cilj kraljica je upitala jednog od svojih ađutanata tko je osvojio drugo mjesto. ‘Vaše Veličanstvo, nema drugog mjesta’, glasio je kratak odgovor.
Škuna America premoćno je pobijedila brodove koji su u tom trenutku predstavljali svojevrsni ‘britanski best off’ i simbolično je označila rađanje jedne nove sile koja je na koljena bacila najveću pomorsku naciju. A simpatična crtica iz povijesti i fraza koju je izgovorila kraljičina pratnja najbolje opisuje najstarije jedriličarsko natjecanje na svijetu – America’s Cup.
Zovu ga krunom jedrenja, svetim gralom regata, a mi ćemo se poslužiti gastronomskom terminologijom i nazvati ga jedriličarskim fine diningom. Naime, ova je regata tijekom svoje duge povijesti, baš poput jela iz visoke kuhinje, uvijek tražila najbolje sastojke za pobjedu.
To je uključivalo najutjecajnije svjetske poslovne ljude, poput Age Khana, Teda Turnera, Larryja Ellisona…, najbolje svjetske jedriličare, kao što su Dennis Conner, Russell Coutts, Peter Burling…, ali isto tako najkreativnije inženjere i najmoderniju dostupnu tehnologiju. Koliko je to teško, pokazuje i podatak kako su tijekom 36 održanih izdanja samo četiri nacije podignule pehar ‘Auld Mug’ – SAD, Australija, Novi Zeland i Švicarska.
Fotografije & video America’s Cup, Carlo Borlenghi